18. kapitola – V zapovězeném kabinetě

Nebudete tomu věřit..ale je to vážně pravda. Ano, je to tady..tak dlouho očekávaná kapitolka.. :)) Kdo ví, kdy napíšu zase další, takže si to pěkně vychutnejte :)))) (Teda, to znělo ale namyšleně..)
Tak teda, přeji hezké počtení…
Jinak..k tomu obrázku, co je u povídky.. jen obrázek Petra, Jamese a Siria pod pláštěm nemám, tak jsem vložila aspoň tento..

„Využijeme toho, že dnes pro změnu dostal trest Remus, troufám si tvrdit, že tam bude pěkně dlouho. Konečně si Morisnová všimla i Remuse, pořád jen já, ty, pak já a zase já, už ji mám plné zuby. Příště jí fakt naliju do toho jejího hrníčku nějaký pořádný jed!“
„Poznala by to!“ Usmíval se James. „Učí lektvary..“
„Přizval bych si odborníka, který by namíchal nějaký lektvar, který by nepoznala,“ odfrknul si Sirius, „nejsem žádné béčko přece. Ale teď k původnímu plánu. Myslíš, že bychom dneska měli vzít i Petra?“
„Jo, už si vybral. Myslím, že první fáze přeměn by mohla začít. Koukal jsem se na přípravu toho lektvaru, který k tomu potřebujeme. Máme skoro všechny ingredience, jen musíme sehnat další dvě.“
„To není problém, Morisnová nebo Pomfreyová to budou mít určitě,“ zkonstatoval suše Tichošlápek.
„Spíš bych to tipoval na tu Morisnovou, ale musíme si pro to zajít někdy, až tam nebude. Vezmeme můj plášť a šlohneme jí to.“
„To by mohlo vyjít. V tom případě ale je zbytečné, abychom dneska něco podnikali, bez toho lektvaru nic nesvedeme,“ zapřemýšlel černovlasý chlapec.
„Tak můžeme dneska večer zkusit štěstí v jejím kabinetě, když má Moony ten trest..“
Nastala sedmá hodina večerní. Remus odkráčel na svůj školní trest, který mu Morisnová zadala. Naštěstí pro zbylé tři kluky, zadala Remusovi, stejně jako tehdy Siriusovi a Jamesovi, sbírání ingrediencí v Zapovězeném lese. Protentokrát se ale rozhodla, že půjde s ním, a to byla právě šance pro zbylé tři záškodníky.
„Vezmu plášť,“ oznamoval tiše James, když už na něj ve společenské místnosti čekali Petr se Siriusem.
Kupodivu byly liduprázdné i chodby. Ani jeden z nich to nečekal, poněvadž v tuhle dobu bývalo ještě docela rušno.
„Au, Petře, ty poleno, to byl můj malíček!“
„Promiň, Siriusi, já nerad!“
„Buďte zticha nebo nás někdo najde!“ Zarazil oba dva své kamarády James. „Ještě nás odchytne paní Norissová a co potom.“
„Potom..no, zadáčo by ses pohoupal ve sklepení hlavou dolů.. taková náhrada místo kolotočů.“
„No, to mi povídej. Kdyby byl Filch ředitelem, tak to tu je samý invalida!“
„Cože?“ Nechápal Petr rozmluvu svých přátel.
„Přemýšlej, Péťo,“ zastavil se Sirius, načež do něj oba dva jeho kamarádi vrazili, „po čem pořád Filch tak urputně touží?“
„Věšet nás za palce hlavou dolů. Postavit na pranýř, natáhnout na skřipec..,“ zamyslel se James a tvářil se přitom láskyplně.
„Tak teď se zatvářil fakt jako Filch, když nad tím uvažuje!“ Zachrochtal Petr.
Když došli ke kabinetu Morisnové, bylo něco kolem půl osmé. Profesorka Lektvarů se stále loudala někde po lese s Remusem.Všem třem bylo jasné, že její kabinet bude začarován proti vniknutí kouzly, a tak James vytáhnul z kapsy paklíč, který používal jako dítě, když chodil nahlížet do skříní, které byly jeho očím utajeny. Většinou to bylo o Vánocích, kdy tam Jamesovi rodiče dávali dárky, které měl údajně přinést Santa Claus.
Zasunul paklíč do klíčové dírky a zámek po chvíli cvakl.
„Já pořád říkám, že ty mudlovské vynálezy stojí taky za to!“
Všichni tři se nahrnuli do kabinetu profesorky Morisnové. Opatrně za sebou zavřeli dveře.
„Tak co hledáme?“ Zeptal se tiše Petr.
„Žíně z jednorožce a blánu z dračího srdce,“ přečetl Sirius dvě poznámky z papírku, jenž vytáhnul z kapsy.
„A pak už to bude hotové?“ Zeptal se naivně obtloustlý chlapec.
„Ne,“ zakýval James a posunul si brýle víc ke kořeni nosu. „Pak nám ještě zbývá sehnat něco z těch zvířat. Ty to máš fajn, Petře, krysy jsou po celém hradě, prostě si jednu odchytíš a máš to, ale co já? Kde mám shánět jeleny, mám se snad po nocích honit skrz Zakázaný les?“
„Hele, Jimmy, nestěžuj si. Ty tady někde ty jeleny máš, kde já mám vzít salašnického psa?“ Ohradil se mladík s očima šedivýma jako nebe při dešti.
„No, nezdržujme se takovými debatami, na ty ještě bude času dost, teď pojďme hledat,“ rozhlídnul se James po místnosti a přemýšlel, kam by Morisnová mohla schovávat přísady do lektvarů. „Petře, ty se běž podívat tam, jak je ta černá skříň, Siriusi, tohle je nějaký kumbál? Koukni se tam, prosím. Já mezitím prohledám její stůl.“
„Mám to, mám!“ Křičel Petr samou radostí.
„TICHO, Petře!“ Přiběhl k němu James. „Chceš nás prozradit ty pako? Co když tu někdo kolem půjde.“
Sirius samým polekáním přiběhl za kamarády. „Fajn Petře, žes to našel, ale příště to tu tak nevyřvávej,“ špitl naštvaně. „Tak jdeme, rychle, než se Morisnová vrátí.“ Sirius už už vztahoval ruku ke klice, když v tom zpoza rohu zazněl nějaký cinkot. Všem třem tolika známý cinkot. Cinkot jejích náramků, které nosívala na rukou.
„Do háje!“ Zaklel James. „Rychle, zavři tu skříň, Petře. Pojďte sem, musíme se schovat, pojďte pod plášť!“
Ve chvíli, kdy ještě James stačil paklíčem zamknout její kabinet, a co nejrychleji vběhnout pod plášť, profesorka Lektvarů se zrovna začala dobývat dovnitř.
Petr, James a Sirius se pod pláštěm posunuli co nejvíc do rohu, ať do nich nenarazí.
Morisnová rozevřela rozzuřeně dveře a rychle s nimi třískla, přičemž se však dveře nezavřely, nýbrž se jen přivřely.
„Co myslíte, to jí tak naštval Remus?“ Zašeptal Sirius a málem se rozesmál.
„Pšt!“
Morisnová se zarazila a odvrátila zrakem do rohu, kde kluci stáli. Chvilku urputně přemýšlela. Přivírala oči, přičemž se jí na čele rýsovala krví napěchovaná žíla. Vrásky jí shrnovaly čelo a její šedivé vlasy vypadaly k celkovému dojmu ještě strašidelněji.
Postoupila několik kroků. Klukům se tajil dech. Siriusovi bylo jasné, že přestřelil, a že si možná teď kvůli němu vyslouží všichni pěkně hnusný školní trest, poněvadž se Morisnová určitě během chvíle najde. Vždyť od nich byla už jen na dva metry.
Stále se přibližovala blíž, aby zjistila, co bylo zdrojem toho hluku.
Na to, že už byla tak stará, měla sluch velice dobrý, což bylo k Siriusově nevoli velkým zátěžím.
James už už pomalu polykal na prázdno. Na čele mu rašil pot a začala se mu třást kolena. Pomalu ho musel Sirius přidržovat a Petra z druhé strany také, protože ten bledl po vzoru bílé stěny.
Už několikrát se jim stalo, že byli načapáni při nějaké lumpárně, ale ještě nikdy se jim nestalo, že by je někdo chytil v cizím kabinetu, do kterého se vloupali. Z toho by byl pořádný průšvih. Ani by se nedivil, kdyby jim za to hrozil vyhazov ze školy.
Morisnová vztahovala ruku ke zdi..
..když v tom..
..ťuk, ťuk.. někdo zaklepal.
Otočila se směrem ke dveřím a šla otevřít. Naposledy vrhla pohled ke kamenné zdi, načež otočila klikou a za dveřmi stál… Argus Filch, školník.
James těžce oddechnul a jeho kamarádi se k němu přidali. Takového štěstí v neštěstí. To bylo snad poprvé, kdy byli rádi, že toho plesnivého školníka vidí. Dnes jim ho seslal snad samotný bůh. Jindy by je moc nepotěšilo, že se na něj musí dívat, ale dnes, jakoby nad nimi nahoře někdo dlel a věděl, že by se teď nějaká ta pomoc hodila.
„Co si přejete, Argusi?!“
„Paní profesorko, to Protiva..“
„Zase si s ním nevíte rady, pane Filchi?“
Přes hluboké sebezapření školník přikývnul.
„No dobrá, pojďme,“ vyslala svého společníka napřed. Ze stolu sebrala svou hůlku a naposledy se podezřívavě podívala k rohu, kde kluci stáli. Chvilku to vypadalo, jako by snad viděla přes Neviditelný plášť, ale jakmile odešla, všechno se zase vrátilo do svých kolejí. Respektive všichni tři se co nejrychleji vrátili na svou kolej, kde už na ně čekal Remus.
Od onoho incidentu uběhly dva týdny. Jamesovi se ještě teď při tom pomyšlení klepala kolena. Hlavní bylo, že sehnali ingredience, které potřebovali a doufali, že si toho Morisnová nevšimne. Žíní z jednorožce tam měla dost, ale blány z dračí krve jsou poněkud vzácnější a méně k dostání. Pokud si toho tedy profesorka všimne, všichni tři budou doufat, že to nepadne na ně. Jak ji totiž znali, nikoho jiného by z toho vinit nemohla, i kdyby důkazy svědčily proti někomu jinému. Tenhle post „oblíbených“ žáků jim už těžko někdo uzme.
„Tichošlápku, Tichošlápku!!!“ James utíkal za svým kamarádem, popadaje dechu.
Černovlasý chlapec s výrazem bohéma se ihned otočil a pohledem vybízel Jamese k tomu, aby mu řekl, co má na srdci.
„Tomu neuvěříš, Siriusi!“
„Co je, Jimmy?“
„Hádej!“
„Nemám náladu na hádanky. Buď mi řekni, co mi chceš.. nebo mlč!“
„Co ti zase přelítlo přes nos, Siriusi?“
Sirius zhnuseně zavrčel. „To ten umaštěnej blbeček!“
„Snape?!“
„Jo.“
„Co ti zase udělal?“
„Prásknul McGonagallový, že jsem mu začaroval ten inkoust, aby ho poprskal!“
„Aha..a vyfasoval si..
„..školní trest,“ vyslovili oba dva najednou.
„Idiot. Jak já ho nemám rád!“ Šil sebou Sirius.
„To bude v pohodě, uvidíš,“ usmíval se James a Sirius nechápal, co ho tak pobavilo. „Až ti řeknu, co se stalo, sedneš na zadek!“
Sirius se začal taky usmívat. Pohledem propaloval Jamese a zatvářil se škodolibě. „Tak dělej, co mi chceš říct?“ Tahle Jamesova reakce v něm vzbudila větší zájem.
„Celý týden nemáme Lektvary!!“
„COŽE?!“ James měl pravdu. Sirius hledal nejbližší místo, kam by se mohl posadit. „Jak-to?“
„Nevím. Právě mi to říkal Remus. Bavil se s Andromedou a ta říkala, že je prý Morisnová nějak nemocná nebo co!“
„Vážně?“ Usmíval se Sirius, načež se podíval do stropu. „Díky bože, takové milodary si ani nezasloužím!“
James ještě víc vyprsknul smíchy. „Věděl jsem, že tě potěším! Ale nerouhej se, jsi nevěřící,“ opětovně se zazubil.
„No počkej,“ vrátil se Tichošlápek do reality, jako by ho někdo vytrhnul s transu, „a kdo nás teda bude mít za týden nebo co s ní je? Nepamatuji si za celou dobu, že by Morisnová onemocněla jenom na den.“
„Přiznej se, že tys jí tam nalil ten jed, jak si pořád sliboval?“ Trklo hned Jamesovi. Věděl, že to celou dobu byly jen Siriusovy plané řeči, ale rýpnout si musel.
„Co když to souvisí nějak s tím naším vloupáním?“
„Neblázni a co se jí asi tak mohlo kvůli nám stát? Že dostala infarkt, když zjistila, že jí chybí několik žíní a blan z dračího srdce?“ Vrtěl hlavou obrýlený chlapec.
„Máš pravdu,“ promnul si ruce Sirius, „takže týden bez Lektvarů,“ zasněně se usmíval, „tak nádherný týden jsem dlouho nezažil!“

Blanch

candita.cz

bíglofil | wowkař | mangacvok | pisálek | grafický magor | metalák | rozhodně pako ... Smrdím tady od roku 2002 a smrdět budu dál!

93 komentáře “18. kapitola – V zapovězeném kabinetě

 1. Ještě chvilku bych vychutnávala,ale už není co :'( Asi to půjdu číst ještě jednou… Jinak – jako vždy – je to úúúžasnýýý :))

 2. Leni za co děkuješ? :)))

  Paprika :)) Jestli budu mít často náladu jako dnes..a tolik času, takbudou Pobertové častěji :)))

 3. Super!!!!!!!!!!! Poberti jsou moje nejoblíbenější povídka:) jsem hrozně ráda že sis udělala čas na další kapitolku:) jen tak dál:)))

 4. Pap: já nevím, takovou veselou… akorát na Poberty :)) A dneska se mi o nich zdál sen, možná to je taky tím 🙂

 5. Skvělý, už jsem přestala doufat, že jsem dáš pokráčko:))

  Doufám, že budeš mít více nálady na Poberty, budu se těšit:))

 6. Super,  super,  super co dodat že?Prosím, kdy budou další kapitoly už se nemůžu dočkat! :o)

 7. je to super moc te prosim o dalsi kapitolku je to fakt o.k:)))blanch fandim ti pisej dal je to uzasny!!!!

 8. Je to …(chvíle napětí)….SUPER.

  Moje milovaná matička by tě asi nejraději kuchla, neboť si ze mě učinila závislou na HP, obzvlášť pak na Jamesovi, Removi a SIRIOVI!!!!

  mimochodem jak se skloňuje Sirius?=)))

 9. To nikdo neví, protože v angličtině se neskloňuje, teda podle mých informací. A v čestině je to nerodný, někdo skloňuje Sirius-Siriusovi a někdo Siriovi. Myslim, že je to sporný.

 10. Děkujkuju=)

  Nevíte někdo, kde se dá přečístpovídka Zvedá se mlha, moony od Lejdynky???

  Viděli jste fotku holčeny, co hraje Lenku Laskorádovou a bobana, co bude hrát Jamese? Já su sklamaná=(

  Většina lidičků, co mě zná říká, že si Střelenku představovali jako mě=))

  Já su asi trochu ukeceaná, to bude asi tím, že se nehorázně nudím, protože mám jaráky. Měli v Bradavicích jaráky?=)

 11. Suprová povídka… Škoda že nejsou další kapitolky… :(( Ale budou, že jo? 🙂 Co nejdřív!? 🙂 Že jo…? :)) Pls.. Pobertové se ti opravdu vyvedli..!!!!! Je to vážně výborná povídečka… Doufám v brzské pokráčko…

  Btw. Jak odpadly lektvary, doufám, že to co nejdřív osvětlíš… A taky že dále zahrneš jak se učili na zvěromágy!!!! 🙂 Kuju

 12. Vodouch má pravdu.. Sirius podle latiny by měl být Siria.. ale podle angličtiny a počeštění je to Siriuse..takže jsou možné obě varianty.

  Bety: loony jsem viděla a jsem s ní nadmíru spokojená, je přesně podle mých představ.

  Jinak Zvedá se mlha, moony si můžeš přečíst buď na http://potter-harry.unas.cz nebo na http://www.tichoslapek.wz.cz nebo na http://www.pottpovidky. sandraela.net nebo na http://www.fanfiction.potterharry.net

 13. úúúúúúúúúú.czúžasný!!!!!blanch jak to děláš že tak úžasně píšeš????ja piši povidky taky,ale bohužel jenom pro sebe……a jinak ti moc fandim-pišeš úúúúžasně

 14. ana to ne, ale mohla by :))

  Bára: já nevím, kde přesně to tam bylo..někde na hlavní stránce to bylo jako novinka..nebo se koukni do potterwebu fóra ..někde tam na to bylo téma..

 15. je to supeeeeeeeeeeer!!!Uz se nemuzu dockat dalsi kapitolky…maximalne si to budu cist porad dokola…:))))

 16. užasny…jen tak dal…tohle je tvoje nej kapitolovka…muzu se zeptat, jak se na blog vkladaj obrazky???

 17. a jak mam udelat, jako to mas tady ty, že mas nejdriv malej obrazek a kdyz na to kliknes tak se zvetsi, ale do dobry kvality??

 18. Stejně jako Mell už jsem (málem) ani nedoufala, že teď budeš pokračovat.. ale stalo se a já jsem šťastná :)))

  pokračování se mi moc líbilo a bylo to i dost napínavý, ale docela mě zajímá, kde Sirius sežene něco ze salašnického psa? :-O

 19. To je úžasný!Plís, že budou nový díly co nejdřív?Jsem totiž absolutně zamilovaná do Siriuse:-) a tyhle povídky nemaj chybu!

 20. Theresita: to asi každý, soudě podle komentářů ostatních :))) ale.. i když je mi Sirius sympatický (možná víc než jen to), pořád mi připadá jako normální "člověk" nebo-li postava.. nevidím na něm nic zvláštního, snad jen to, že vydržel na Grimauldově náměstí (až) do svých 16 let..

 21. nj, boráska moje milovaná..vydržet to 16 let a ještě po návratu z Azkabanu..měl to ale děsný život 🙁

 22. Blanch mohol by som ti poslat prvu kapitolu mojej povedky. a ty by si mi ju zhodnotila? ak ano napis prosim ta kde ti to mam poslat

 23. Je to fakt super a doufam, ze brzo bude nejake pokracovani. Myslim, ze nikdo zatim nevymyslel lepsi povidku nez ty. fakt je to skvely. smekam klobou draha:)

  s uctou Flores:)

 24. ale..jsou desítky lepších povídek..já si nemohu ubírat právo té nejlepší, to opravdu ne :)) Ale stejně děkuji..

  Tuhle povídku ..nemám ráda její začátek a veškeré faktické chyby, které má..

 25. Já bych chtěla další kapitolu!!!!! Diufám, že budeš mít doubrou náladu, že ti půjde počítač a že budou hvězdy v dobrém postavení, aby jsi to napsala co nejlépe.:)))

 26. Ahujky Blanch, tak už jsem si konečně přečetla tvoje pokráčko…se ti to povedlo, jen tak dál…snad brzo bude další…

 27. Skvělá povídka ta se ti opravdu povedla!! Akorát by to mohlo být delší…….jo a vlastně ještě něco:jednou si tam místo "blány z dračího srdce" měla "blány z dračí krve" nebo tak něco,promiň jestli to víš a nebo jestli to tak mělo být…….komentáře jsem si totiž nepřečetla všechny…no,vlastně skoro žádné. Fakt to bylo super,už se těším na další. Jestli ovšem nějaká bude! :-)

 28. Už se těšim jak to všechno dopadne.Umíš napínat do posledniho slova.Nechceš vydat knížku?I když by se Rowlingová asi zbláznila.

 29. fanfiction je něco jiného, o tom ona ví a je to ve světe internetu možné, dokud to nevyjde..pak už je to porušování práv..pokud tedy i na netu její knihy(což by byla bláhovoust) nezačne někdo vydávat za své..

 30. Jako..po domluvě s ní a s vyřešením všelijakých formalit by to bylo možné..vždyť i Jih proti severus nemělo pokračonání a jelikož čtenáři chtěli pokráčo, tak jiná autorka po vyřešení všech práv apod. napsala knihy Scarlett

 31. Já si myslim, že Blanch má i na víc jen dopisovat knížky po někom.

  Píšeš taky nějaký jiný povídky?

 32. no, to víš, že jo..já nemám knihy Rowling tak promakané, abych si troufla na oficiální pokračování :))

  ovce píšu, mám svoje vlastní

 33. Tady mám asi jen básničky..nějaké pitomé fejetony, které ti neradím číst vůbec a jednu krátkou povídku jménem Tajemství stínů.. sekce Tvorba mimo mísu

 34. Žíně z jednorožce  co to znamena????prosim odpiste mi na mail lebo neviem ci tu este prave na tento clanok pridem   =)))dakujem

 35. Jaj.. no.. to je přísada.. nevím teda, jak se řekne jednorožec slovensky..takyvý ten kůň s rohem.. a žíně.. jako..prameny/chlupy/vlasy to co má na ocasu nebo za krkem..  v knížce je žíně z jednorožce jako přísada do lektvaru..

 36. Jasne to znamena vlas s jednorozca a dakujem za odpovedd vies niektore slova neviem prelozit ale to fakt iba niektore………….dakujem este raz….=)))

 37. jednorožec no fajn 🙂 no..prostě nějaký jeho vlas..zřejmě z ocasu, mám dojem, že žíně je z osasu :))

  klidně se ptej, není problém..

 38. CHYBA!!!!jen takova pripominka:myslim ze zveromagove nepouzivaji k premene mnoholicni lektva a myslim ze ani zadny jiny lektvar-to by pak nebylo tak tezke jak se rika jen by chlastali jektvar jak skrk a byli by zver.a navic mnoholicny lektvar neni urcen k premene cloveka ve zvire-jiste vis jak dopadla hermiona v druhem dile(pokud ses samozrejme namahala ho cist) kdyz zebrala nechte chlup od kocky a ne vlas od pansy tak ji narostly chlupy atd. a pak vypadala jak zruda. takze si asi dost MIMO!!!

 39. To si myslíš ty, nikde to napsané není a nikde není řečeno, jak to probíhá. Tohle je prostě má představa přeměny a tečka, nemáš mi do toho co mluvit. Není to jen lektvarem, ještě tam k přeměňování vůbec nedošlo. Neumíš číst z kontextu..lektvar, o kteérm je řeč, je jen začátek cesty k dosažení býti zvěromágy.

  Sirius má šedé oči…ty si hraješ na hrozně chytrou, ale téměř nikd ynemáš pravdu. Zajdi se zeptat paní Rowling na mugglenet nebo na hp.lexicon.org a uvidíš, že má šedé oči…a je to i v knize napsáno, nauč se laskavě číst, a narozdíl od tebe mám knížky pročtené několikrát, tys je asi zřejmě jen přeletěla letem světem, jak průběžně sleduju všechny tvé komentáře, protože nemají ani hlavu, ani patu, většinou jsou totiž úplně mimo fakta..nevím, kde k nim chodíš, ale já chodím na oficiální stránky JKR si hledat informace a hledám je i v knihách. Mohla by ses to taky naučit, ať se zbytečně nezesměšňuješ.

 40. Ahojky!MOc se mi ta tvoje stránka líbí.Je vážně úžasný,kde na tyto nápady chodíš!Vážně moc a moc gratuluju k tvé inspiraci!Kdybych tě teď měla před sebou vysekla bych ti poklonu, až bych si odřela nos!

  A chtěla bych se tě zeptat,budeš psát další díly pobertů?Prosím, prosím…

                 Tvoje věrná obdivovatelka Baruška!

  Pro kika:Zavři radši tu svou nevymáchanou hubu a pro příště se radši laskavě neztrapňuj!

 41. ne, neotírej si nos, ani nevysekávej poklony, ty nech zasvěcenějším a lepším 🙂

  Já jsem jedna z mnoha…hrozně moc lidí píše fan fiction.. a zrovna tahle povídka není žádná perla, je jedna z těch horších…takže poklony..ani náhodou :)))

  Ale jsi vážně milá, děkuji ti za tvá pěkná slova…

  Psát..noví nebudu, protože až vyjde sedmička v Medkově verzi, pročtu si ji a budu se detailně řídit fakty a celé POberty přepíšu..tedy snad.. :))

 42. Ahoj Blanch.
  K tomu snu:Mě se taky zdál podobnej sen!Akorát jsem v něm jela vlakem do Bradavic.
  K mé přezdívce:Jsem holka. :-P

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..