Umělecky…

Deviantart

…zhouba všech smrtelníků s grafickým a uměleckým cítěním.


Znáte ten pocit, když vás přepadne ta touha vsáknout do sebe trochu toho umělečna koukáním na tvorbu někoho cizího?
Mým největším žroutem času a zhoubou bývá právě Deviantart. To máte jako s youtube. Kouknete na jedno video, hle – vedle něj je další, to stojí za to se na něj podívat. A pak zase další a další a ještě jedno a tak to graduje, dokud si nevšimnete, že tam trávíte už bezmála čtyři hodiny a celou tu dobu jste promarnili tímhle zahálením a čas tak neobvykle rychle utíkal. Vždyť jsem viděl jen pár videí, kam ten čas zmizel?

S Deviantartem to mám stejně. Buď natrefím na jeden obrázek, který se mi zalíbí a mám tendence prohledávat celé galerie jejich autorů a jejich přátel a přátel přátel, kteří si tématikou hrají do noty, nebo zkrátka jen tak z „nudy“ zadám nějaké téma a projíždím ty stovky stránek a zase se to opakuje – objeví se autor, který mi padne do oka a v galerii má hromadu hezkých kreseb. A jedeme nanovo.
To jsem tak jednou k Devu sedla během dopoledne a večer si uvědomila, že jsem ještě nejedla. Dokáže mě to naprosto odvést z reality.

Jsem na DA bezmála deset let, z toho nějakých pět šest jsem registrovaná jako aktivní přispěvatel a aktivní komentátor. Jestli někde na internetu existuje ráj, je to právě tam. Člověk doslova nestíhá obdivovat tvorbu tamních umělců, od grafických kousků, přes fotografie a kresby. Kolikrát mu to až sráží sebevědomí na nulovou hodnotu, ale i tak – za to se nikdo nemůže zlobit.
Na světě existuje tolik talentovaných lidí, kolikrát nestíháte zírat, co jsou schopni stvořit a jak to jsou schopni stvořit.
Vím o sobě, že kdybych měla čas, věnovala se všem těm technikám, studovala tu uměleckou, jak jsem původně měla kdysi v plánu, tak bych se možná dnes stavěla na jejich piedestal také, nicméně život mi to zařídil jinak a já si dnes jen sem tam něco od ruky načmárám v rychlosti a příliš tomu nevěnuji pozornost. Nemám už tolik trpělivosti a času, ale ráda bych. Kolikrát si říkám, že bych to, co umí oni, chtěla také publikovat. Vím, že na to mám, ale skutek utek. A už se k tomu zřejmě nikdy nevrátím. Touha nakreslit něco s větší pílí mě přepadne jednou za rok, nemám to už v ruce a trpělivost mi k tomu taky schází.

Místo toho jsem se zahrabala do grafiky, kterážto mě ovšem stejně tak naplňuje a baví a zdá se mi v mnoha ohledech také jedinečná a na vysoké umělecké úrovni, nicméně dnes je to tak, že jakmile si člověk je schopný sehnat plno utilit do grafických programů, plno hejbátek, pomůcek, polotovarů a šablon, tak ve výsledku může působit stejně profesionálně jako kdejaký grafik, který si všechno dělá od prvního do posledního pixelu sám(ano, teď se ozvala má uražená ješitnost :D, protože tímhle volem jsem právě já), přestože je úplný začátečník a je to v podstatě i nefér. Jenže u takové kresby tužkou… Tam to nikdo neošidí. Je to skutečné. Ten obdiv se vygraduje ještě na o třídu vyšší level, protože z něčeho takového číší skutečná práce. Skutečné a pravé úsilí. Talent.

Avšak je plno úhlů, jak to soudit. Fotografování například se také může jevit jako snadná věc, ale není jednoduché vystihnout kompozici, vidět to přesně tak, jak to skutečně bude, umět využít správných efektů, světla a je důležité nepřejít ke kýči.

Mám na Deviantartu hromadu watchů na skupiny i konkrétní umělce, denně mám tisíc nových zpráv. Dokážete si představit, kolik nad tím člověk může strávit času? Vzhledem k mé zatíženosti obvykle projdu jen třetinu, ale vím, že se tam nachází více perel, protože mám dobrý vkus(ano, pochvalme se) :D.

Namátkou vyberu pár autorů, kteří jsou jistě svými díly známí, ale určitě si zaslouží zmínit.

Co se týče sci-fi digitální kresby, tak zcela určitě mezi jedničky na tamním serveru patří Alexiuss. Nad jeho díly člověk doslova zůstane konsternovaně zírat.
V rámci kresby bych velmi ráda zmínila mého dobrého kamaráda Romana, který je na DA pod přezdívkou Ropsik.
Co do fotografií a scenérií mám velmi ráda autorku Karil.
Pokud jde o něco odlehčenějšího jako jsou komiksy, tak jsem si velmi oblíbila autorku Ile-o, v manga kresbách pak dokonalou Lehanan(obě tyto slečny jsou pro milovníky slashe jako dělané).
A konečně má milovaná grafika a s ní spojený dokonalý polobůh Jedi88.
No a co vy, taky Deviantartujete?

Blanch

candita.cz

bíglofil | wowkař | mangacvok | pisálek | grafický magor | metalák | rozhodně pako ... Smrdím tady od roku 2002 a smrdět budu dál!

15 komentáře “Umělecky…

 1. já se včera zrovna dívalo, a vačuju přes osumset deviantů! :D už nemam čas se na všechno dívat, vždycky zmáčknu na to, co mě zaujme nebo co je od někoho koho znám, jinak ty novinky mažu :D. je to vážně závislost, takhle nikdy nebudu mít čas kouřit, hurá! :D

 2. [1]: :D Na jednu stranu je to dobře, ne?
  No, tak já potom tu většinu taky smažu, protože když tam pak třeba týden nejdu, mám tam 20 tisíc zpráv, tím se už probírá hůř :D, obvykle stejně jako ty obejdu své nejoblíbenější skupiny, autory, které dobře znám a když nemám čas a vím, že ani jindy mít nebudu, mažu.

 3. [2]: ty skupiny mi vaděj! tam klidně přibyde za den třista obrázků a jako kdo se na to má dívat?? :D ale to je v podstatě doře, zmáčkneš jednou a máš o třista nových zpráv míň..

 4. Znám. Taky se takhle chodím kochat a kolikrát zírám s otevřenou pusou (stejně pak na hodiny, když zjistím, kolik času uběhlo). Je to úžasné, i když přiznávám, že mě trochu štve (spíš možná mrzí), že já nic takového nikdy nestvořím. Ale o to větší můj obdiv autorům náleží.

 5. přiznávám se, já patřím k těm patlalům, kteří s grafikou umí velký houby a pořád se o cosi snaží, ale jak jiank se to mám naučit?
  na Deviantart se občas mrknu, ale už tam nechodím tak často jako dřív (jednu dobu jsem byla skoro závislá na tužkokresbách)

 6. Ježiš, Blanch o Deviantu mi ani nemluv, jsem na něm zaseklá už leta letoucí.. byla to láska na první pohled :D

 7. Před pár roky jsem tam byla pořád a teď jsi mi připomněla, že mám profil na DA.
  Zájem začal upadat s nástupem na uměleckou, jsem vybíravější a precizně překreslené fotky mě neberou, kýčovité digitální arty už vůbec ne a ani s fan arty už to není to, co bývalo. Celkově se mi zdá, že úroveň upadá a to nejen tam, ale i třeba na výběrovém humanart.cz

 8. Něco mi o tom povídej. :D

  A tohle je skoro u všech serverů na internetu – co třeba proklikávání se meme komixama na Ksichtknize? Také zabere klidně celé odpoledne. :-D

  Já jsem takhle prokletá spíše na blogu. Na hlavní stránce rozkliknu pár zajímavých článků, které si přečtu a okomentuju, pročtu si komentáře u nich a u autorů zajímavých komentářů si pozotvírám  kolonku "web". Na jejich blogu najdu další zajímavé články se zajímavými komentáři a komentujícími takhle to jde pořád dokolečka, než si uvědomím, kolik že to je vlastně hodin. :-D

 9. [4]: Jsme na tom podobně, mě ještě štve fakt, že kdybych měla větší vůli, chuť a čas, že bych to možná svedla taky. Trochu frustrující, nicméně můj obdiv k nim to nesnižuje.

  [5]: Tak je rozdíl mezi tím, když se to učíš a když v podstatě práci někoho jiného vydáváš za svou, to zkrátka moc neuznávám, přijde mi to nefér vůči těm, kteří si opravdu tu práci dali sami.
  Víš co ale…paradoxně jim k tomu taky dávám návody, utility a šablony :D, takže si v podstatě taky docela protiřečím. Já ostatním chci pomoct, aby se to naučili, ale oni toho docela zneužívají, což je značně demotivující.

  [7]: Povídej mi o tom, v podstatě tam trávím čas od vzniku svého blogu, vlastně ještě dřív 🙂

  [8]: To je pochopitelné. Když jsi sama schopná už něco stvořit, je to pro tebe snadné, vidíš u ostatních, že ta snaha/tvorba není úplně ono, že by to šlo i lépe. Zase ne, že bych tě nechápala, ale u některých věcí to tak mám taky 🙂
  Upřímně řečeno, já humanart nikdy moc neměla v lásce.

  [9]: To víš, že má. Čím méně chceš, aby ubíhal, tím je rychlejší a naopak.

  [10]: No, já meme komiksy z duše nesnáším :), iritují mě. Protože jsou prostě trapné. K tomu, aby to bylo vtipné není potřeba těch otřesných obrázků.
  Ale u těch blogů to mám taky podobně, když je čas a někde se začtu. Nedávno mě třeba zaujala jedna členka Klubu, wellbloudice :), píše vtipně, zajímavě a poutavě… A přes ni jsem zase nalezla jiné zajímavé blogy. S tímhle řetězcem se taky počítá :D

  [11]: Děkuji za kompliment a nevadí mi to, je to ryze tvá volba 🙂

 10. Deviantím, deviantím… občas dokonce přidávam svoje obrázky 🙂
  A znám to… člověk najde jen obrázek/fotku/něco a pak projíždí celou galerii… A co teprve příspěvky od skupin! To pak člověk projíždí celý odpoledne! :D Já teda zase tolik lidí newatchuju, watchuju jenom moje velké oblíbence, potom spoustu českých nebo slovenských výtvarníků či fotografů a potom taky různé jak české, tak zahraniční kamarády. Ale zpráv mám taky dost! :D
  Jeden z mých "dA" zlozvyků je i to projíždění obrázků na jedno téma. Člověk třeba přečte knížku a chce vidět, jak si  postavy představují ostatní. Nojo, jenže to jako by netušil, že mu těch obrázků vyjede třeba 10 000! A pak je celej večer v háji… :D
  A často je dA i užitečnej – třeba tutorialy na kreslení. Vyzkoušela jsem jich spousty a nejeden pomohl 🙂
  Ale i přesto, že to žere čas, bych dA nevyměnila, protože je to úžasné místo, kde svoje díla sdílejí umělci z celého světa 🙂

 11. Talent určitě máš, tak mi přijde škoda to takhle "zahazovat". Grafika tě sice baví, ale ta kresba tužkou tě možná bude bavit víc? Být tebou bych se k tomu vrátila.
  Účet na DeviantArtu jsem si zatím nezaložila, nějak tuším, že to je hodně návykové. I tak tam jsem totiž schopná strávit dost času prohlížením galerií=)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..