Proč Brumbál věří Severusi Snapeovi?

Zde je další článek z potterwebu.cz

Vracím se k mnohokrát rozebíranému tématu, k Brumbálově důvěře k Snapeovi. Je možné, že vám tato teorie bude připadat povědomá, svého času byly její části roztroušeny mezi příspěvky starého fóra, po kterém se slehla Síť. Přesto si myslím, že neuškodí, sepsat ji do uceleného článku a znovu předhodit davu.

Nejdříve, bych se zastavil u Harryho tvrzení, že Brumbál důvěřoval Snapeovi kvůli lítosti nad smrtí jeho rodičů. Je zřejmé, že Harry uvažuje ukvapeně jako vždy. Není totiž zcela jasné, čím si Snape získal Brumbálovu důvěru (ať už oprávněně či neoprávněně), ale je stoprocentně jisté, že to nebylo výčitkami svědomí ze smrti Potterových rodičů, jednoduše proto, že v té době byli ještě na živu. Pokusme se podívat na Pottera jako na detektivku, „…kterou sice není, ale někdy tak vypadá…“, jak tvrdí Rowlingová.
Důležité je kdy. Z Brumbálovi výpovědi u soudu víme, že to bylo před Voldemortovým pádem (a tedy i před smrtí Harryho rodičů). Rovněž víme, že když vyslechl věštbu, byl ještě oddaným smrtijedem. Mezi těmito okamžiky uplynul minimálně rok. A právě v tomto období Snape udělal nebo řekl něco, čím si důvěru získal.
Teď tedy čím? Mohl sehrát divadýlko o prohlédnuvším Smrtijedovi, jak tvrdil Belatrix (tohle není zase tak nepravděpodobné, přinejmenším Voldemort tomu věří). A také to mohlo být tak jak tvrdí Brumbál: „… Nemáš vůbec tušení, jakými výčitkami profesor Snape trpěl, když si uvědomil, jak si lord Voldemort tu věštbu vyložil, Harry…“
Tohle by mohlo být ono. Žádná pozdní lítost. Snape řekl Brumbálovi, jak si Voldemort vyložil věštbu a že ji bere smrtelně vážně. Brumbál díky tomu, stihl včas ukrýt Potterovi a když pak viděl jak se Voldemort usilovně snaží tu věštbu naplnit, začal Snapeovi věřit. Není totiž možné, že by Snape prozradil tuto informaci na Voldemortův příkaz, jen proto aby se uchytil u Brumbála. Tím, že vykecal nejdůležitější plán svého Pána, jej naprosto jednoznačně zradil.
Nejčastější argument proti této teorii zní přibližně takto: „Brumbál sám vyslechl věštbu, a celou. Nepochybně sám hledal rodiny, které se LV již třikrát postavili, a kterým se mělo na sklonku července narodit dítě. Proč by varoval někoho, kdo o tom všem věděl?“
Vzhledem k tomu, že se ve „Vězni“ výslovně píše, že Brumbál jednal na základě včasného varování svého špeha (a také je tam poprvé zmíněná tato konkrétní věštba), považoval bych tuto námitku za bezpředmětnou. Jestli vás zajímá lepší vysvětlení, než že je to tak, protože to tak Rowlingová napsala, hledal bych odpověď v Brumbálově vlažném postoji k věštění a také v tom, že sice znal doslovné znění, ale ne Voldemortův výklad a vlastně ani nevěděl, zda se k němu věštba donesla. Je dokonce dobře možné, že nic netušil ani o Snapeově smrtijedství, dokud se mu sám nepřiznal (Snape je v nitrobraně přece jen lepší, než Harry, že?).
Celá teorie sice dobře vysvětluje Brumbálovi pohnutky, například i to, proč mohl vždy pouze naznačovat, že má nějaký neotřesitelný důvod ke své důvěře ve Snapea, ale nikdy jej nemohl nikomu prozradit. To co však objasnit nedokáže, jsou Snapeovi motivace, ani to, zda je bílý, černý nebo šedý. Myslím, že toto nedokáže vysvětlit, žádná teorie, protože kniha je tak záměrně napsaná.

Blanch

candita.cz

bíglofil | wowkař | mangacvok | pisálek | grafický magor | metalák | rozhodně pako ... Smrdím tady od roku 2002 a smrdět budu dál!

46 komentáře “Proč Brumbál věří Severusi Snapeovi?

 1. za chyby s eomlouvám, nekontrolovala jsem to, teď sjem si jedné všimla, ale já nejsem autorem tohoto článku, jak jste si jistě všimli.

 2. pěkné, ale přikláním se k teorii, že Snape je nevinný…mám prostě takový pocit… nevím proč… možná se mílím, a pořád je to 50:50, a třeba se to nikdy nedozvíme, ale stejně si myslím, že Snape je je v jádru dobrý, a srdcem stál vždy na straně Brumbála a Dobra, i když mnohdy stál hůlkou na straně Zla…

  a všimla jsem si, že nejsi autorem článku, ty totiž nejsi můžského pohlaví, jak je zřejmě z článku… 🙂

 3. Je to určitě zajímavá teorie, já taky věřím, že je Snape nevinný a myslím, že takhle nějak by to Rowlingová mohla v sedmičce zakončit. A mimochodem, nová podoba stránek je moc hezká, včera večer jsem tu byla ještě na zeleném a pak se to najednou změnilo. Trochu mě to překvapilo, protože ten vzhled měníš poněkud často, nemyslíš? Ale je to krásný.

 4. Tak tahle teorie je opravdu zajímavá… Osobně nevím co si mám myslet, protože Snape je, jak bych to řekla, ne příliš dobrosrdečný, ale asi nebude taky tak zlý jak vypadá… No nevím asi se nechám překvapit… :))

 5. Tora nemyslím, já to vím :)) A baví mě to.. každý měsíc jeden.. 🙂 Patřím do chameleonů 🙂

  Taky Snapíkovi věřím, ale mou teorii znáte, že jo..

 6. Moc pěkné tohla se ti povedlo,a tyky tě musím pochválit za nový vzhle ten se mi líbí víc:)

 7. Heat aha a Bella je hodná a milá a něžná slečinka 🙂

  Glum díky.. tohle? Myslíš ten článek? To jsem nepsala já..zdroj je v úvodu.

 8. Heather: souhlasím, Severus Snape zradil, o tom není pochyb. Rowla se nerada opakuje a jeden Smrtijed-nesmrtije tu už byl. Ale nebude to zas až tak jednoduché…

 9. Ano,Bella je milá a něžná,jen trošku temperamentnější

  A Snape nezradil,on byl zlosyn od začátku

 10. barka vy si moc věříte, já tomu právě nevěřím už kvůli tomu, co všechno o něm prohlásila. Je to její nejoblíbenější postava ze všech 🙂 Tvrdila o něm, že je prevít, ale že nás ještě překvapí..kdysi u prvního dílu..nebo druhého. Pak říkala, že Snape možná není takový, jaký se zdá, ale že má proto určitě plno důvodů a že měl těžký život, který ho určitě ovlivnil. A když se jí někdo ptal, zda byl někdy Snape zamilovaný, neodpověděla a řekla, že tna to odpovědět nemůže 🙂 Je toho hodně..dala jsem si dohromady jedna a jedna a prostě zrádce není a tohle není opakování se, nikdo jako Snape tam ještě nebyl. On je jedinečný a je tam od začátku… řekla bych, že bude jednou z hlavních zápletek v příběhu. Tolik věcí ovlivnil, to nebude jen tak.

  Heat no tak Bella je pěkná mrcha a až moc hysterická, na můj vkus a taky trochu potrfená, ale stejně ji mám jako zápornou postavu ráda. Ale Snapíka víc. Možná by se ti líbila povídka Hřích od Nefer.. je na fanfiction.potterharry.net ..nádherná povídka

 11. Byla jsem naprosto proti a tímhle mě matete…a mimochodem kde bereš ty obrázky… nebudeš přece sobec, že ne?

 12. Já mám taky Bellu ráda, ale pořád jí nemůžu odpustit, že zabila Siriuse!!! Ale Snapík je taky moc fajn…ale nemůžu si vzpomenout, kdo je další (ne)Smrtijed…Karkarov?Mě se nezdá, že by Snape byl zlý. Když si vzpomenete na to, jak zachrínil Harry tenkrát na koštěti v prvním díle, a vysvětlení že se cítil zadložený mi přijde nevěrohodný, jelikož třeba takovej Malfoy by Harryho ještě spíš zabil, a nejakej dluh, by ho moc nerozházel, ale to že ho Snape zachránil jen dokazuje, že má srdce, což je důkaz, ikdyž nepatrný, že není Smrtijed…(vyznáte se v tom?)

 13. ovce budu, je to moje tajemství, protože z nich dělám webové layouty :))) Ne, už jsem kdesi psala, že na http://www.deviantart.com

  Taky nevím, koho myslela tím /nesmrtijedem… nikdo takový tam totiž nebyl.. oboustranný špeh, nikdo, o kom bych věděla teda..Karkarov vůbec, Skrt byl věrný svému pánovi, to nebyl žádný špeh, protože se vydával za někoho jiného, a taky nikdy o sobě netvrdil, že je na straně dobra a nehrál to na obě strany, hrál to pro jednu stranu, ale nikdo o tom nevěděl, protože použil Mnoholičný lektvar, nikdo další mě nenapadá.

  Vyznám se v tom..Gen, v knize je víc náznaků, proč Snape nemůže být tak zlý, jaxi všichni myslí. Jednou je všechny sepíšu a vhodím to sem.

 14. Je tam napsaný: Snape je v nitrobraně přece jen lepší, než Harry, ne?

  Tak to podle určitě!!!!!!!! Co tím chtěl autor říct???????

 15. Hřích? Hlavní postava Sirius a Bella… je to o tom, že se z nenávisti stala láska..ti dva spolu měli poměr, ale nakonec to ukončili..Bella byla nevyřáděná rebelantka a nakonec se provdala za Lestrangea, ale nepořestala Siriuse miloval, ale Voldemor tpro ni byl víc.. a nakonec ho samozřejmě zabije..jsou tam hodně zakomponována fakta, je to dost dobré.. a naklonec se ti dva sejdou jako po smrti a zase se rozloučí. No, musíš si to přečíst.. je to fakt bezvadný.. i Lejdynce se to líbilo. Styl psaní a vyjadřování je super a všechna ta fakta do toho zamotaná, úplně to sedí 🙂

  Heat :)))))) no, zřejmě asi přesně tohle chtěl říct.. 🙂

 16. Zdá se mi to? Po projítí všech zákoutí tvého vebu(je skvělý opravdu)…mno prostě se mi zda že se ve Harryho nějak kritizovat naopak obhajuješ Snape…pořád(v komentářích).Ty nemáš jmenovce všech knih ráda…nebo spíš máš ho ráda méně než Snapa?Je mi z toho smutno nevím proč:-(((

 17. Simi nezdá..obhajuju Snapíka a Harryho moc v lásce nemám :)) Neuvažuje racionálně, ale jen impulzivně, proto nevěřím v jeho úsudek vůči Snapíkovi. Křivdí mu a ne jednou mu ukřivdil.. mnohokrát si o něm myslel ty nejhorší věci a ono to bylo úplně naopak.. Jako..zase taková nenávist to není, já o Harrym docela ráda píšu, ale jako..nežeru ho, to moc ne no:) Ale Snapík je pro mě charizmatická postava, hodně zajímavá, tajemná a prostě upoutá..

 18. Harryho máme přečteného už od začátku, víš o něm všechno, to je to, proč už mě nezajímá.. naopak o Snapeovi nevíme skoro nic :)) Mám ráda tajemné muže 🙂

 19. Tak tu povídku jsem četla.Docela se mi líbila.To je o tom,jak přijde do svého pokoje a ona sedí na jeho posteli?Pamatuju si jedinou větu….

 20. no, je to možné, v jeho pokoji byla určitě, ale jestli seděla na polštáři, to nevím 🙂

 21. Já si myslím že Sevík je nevinnej. Jasně není to zrovna dobrák od kosti a milými úsměvy zrovna neoplívá, ale přesto je na něm něco, co mě nutí přemýšlet, proč ho Rowlingová napsala zrovna takto. Sevík možná někde své srdce má, ale nechce ho nikomu ukázat, aby se znovu nespálil, jako už někdy v minulosti. Mám pocit, že nám autorka chce nastínit, že byl sice smrtijed, ale uvědomil si svou někdejší chybu a nakonec přešel opět na stranu dobra i když před ostatními hraje velmi drsného a nevypočitatelného zlosina, aby si vydobil respekt. Možná se pletu, ale kdo ví co se paní Rowlingové honí hlavou, možná se  ani nikdy nedovíme jak to vlastně je.

 22. Já si taky nemyslím, že ej mílius, je to mrzout a není milý, ale nemyslím si, že je zkažený. Takového člena totiž na straně dobra nemají..takového, co je plný zlosti a vzpomínek z dětství a všechny nenávidí.. a právě proto mi nesedí k Rowle, že by ho tak snadno strčila na stranu zla. Ona nedělá tak jednoduché závěry 🙂

 23. Ale on to tak jednoduchý závěr není.První si každý myslel,že je zlý,pak se ukázalo,že chtěl Harryho zachránit,pak ve VzA chtěl zabít Blacka,no a teď je zlý zlý zlý

 24. jaký jste měli pocit, když jste četli scénu jak  zabil Braumbála, já chtěla knížku vyhodit z okna!!! a ten pohřeb a vůbec celej závěr, normálně jsem u toho brečela jako malá. nic tak smutného jsem zatím nečetla.

 25. ivčo taky jsem u toho bulela..ale na Severuse jsem se nezlobila, to spíš na Brumbála, bylo úplně jasné, že to vzdal dobrovolně..to mě na tom sralo

 26. Gdoví proč šestka dopadla tak jak dopadla. Docela zajímavé je zajít na wikipedii a trochu se tam poroozhlídnout. Téma HP je tam VELMI podrobně popsaný…mimochodem je tam aji rodokmen rodu Blacků..

 27. pro mě je rozhodně zajkímavější si zajít na domovskou stránku Rowly a porozhlédnout se :))) Nebo an lexicon, to mám pak z první ruky 🙂

  Rodokme rodu Blacků mám už asi tři roky jako gif v počítači a na lexiconu je taky, wikipedia sebrala obsah právě z lexiconu..to bude tím :))

 28. Co ktomu dodat? Proč věci dělat jednoduše, když to jde komplikovaně, že? :))

  Nadruhou stranu, kde je ta zábava bez překonávání překážek, není liž pravda? : )))

 29. no jasně..když to máš jednoduše, tak tě to pak ani nepotěší 🙂 Než když víš, že si na to vynaložila takové úsilí..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..