My garden

Tak, dneska jsem vykradla sama sebe a asi dva mé staré styly :D, ale měla jsem chuť stvořit zase něco webového, protože je to pro mě zábavnější, ucelenější a nemusím se omezovat v nastavení ani designu.
Sice to není nic kdo ví jak složitého, ale já jsem se zase vrátila o deset let zpátky :).
Zbytečně to okecávám.
Prostě další design v html + css na webové stránky, jako je možné vytvořit například na portálech webzdarma.cz nebo endora.cz.

V případě užití layoutu na webzdarma.cz reklama rozhazuje layout a odděluje jej od pozadí, takže na sebe plynule nenavazují. Když nereaguje style, dá se to jednoduše vyřešit prodloužením obrázku pro pozadí. Pokud to zvládnete sami, nemusíte se mě ptát na povolení.

Blanch

candita.cz

bíglofil | wowkař | mangacvok | pisálek | grafický magor | metalák | rozhodně pako ... Smrdím tady od roku 2002 a smrdět budu dál!

41 komentáře “My garden

 1. [1]: Zkus se naučit html a css(fakt to není těžké) a pak se ti otevřou nové možnosti, vážně, tvořit něco na web je úplně jiný level. Tak strašně ti to ulehčí všechno. Nemusíš přemýšlet nad tím, že to a tamto ti nepůjde nastavit, nemusíš přemýšlet nad tím, kde bude jaké menu(a že můžou být dvě!), jak upravit styl, protože všechno – jak v textu, tak v menu, zápatí, záhlaví, kdekoliv – se dá nastavit podle tvého a jakkoliv…

  Fakt strašná volnost.

 2. [4]: Ještě si to pořádně nezkusila. Fakt to není těžký.
  Klidně ti s tím pomůžu, když bude víc času. Bude to třeba chvilku trvat, ale když pochopíš základy, pak ti to půjde snadno.

 3. Ten je pěknej! Na mě momentálně trochu barevně studenej (jsem naladěná na jaro a přežívající zbytky zimy mě štvou), ale to je drobnost, a hlavně – sladěnej je krásně. Líbí se mi, jak se nebojíš volných ploch jednobarevných okrajů (nebo pozadí, či jak se tomu dneska nadává, kdysi ty názvy na blogu prohodili a já z toho v tom mám dodneška hokej :D, prostě toho, co je "za" vším), vypadá to fakt dobře. Já mám vždycky neodolatelný nutkání narvat tam nějakou texturu..

 4. [7]: Úplně si nejsem jistá, jak to myslíš, ale pokud se bavíme o pozadí, je tam přechod a kolem layoutu pár efektů a lá mraky…

  Přeci jen pozornost má budit hlavně ten layout samotný, takže je to vzadu takové nenápadné. A já být takový jemný, takže by jakékoliv pozadí za tím budilo příliš nepotřebné pozornosti.

  [6]: 🙂 Děkuji.

 5. Tak snad opravdu pozadí, já si tou terminologií prostě nejsem jistá.. to jo, přechod i mraky vidím.. Myslela jsem to tak, že mám všude nutkání nacpat nějaký aspoň skoro-neviditelný proužky, čtverečky nebo jiný vzorečky, a co si tak pamatuju, někdy to bylo celkem na škodu věci 🙂 mně se právě líbí, jak je to "čistý".

 6. Jéje, přesně tohle se mi od tebe vždycky líbilo. Je to takové elegantně něžné, a tu ledovou barevnost můžu… 🙂

 7. Světlé skoro bílé designy jsou super. A tenhle se mi obzvláště líbí. 🙂
  Závidím Ti tu magickou html-schopnost. 🙂

 8. [9]: Chápu. No jo no, já zas chtěla, aby to bylo co nejjednodušší, o to mi přímo šlo :), ale zas si dokážu představit, že by tam i něco bylo :). Ale dřív jsem to dělala taky, všude muselo něco být :D

  [10]: Děkuji :). Taky ti to tam hezky prokouklo 🙂

  [11]: Děkuji.

  [13]: 🙂 A jak si vedeš ty s otázkou blogu a grafiky? Už ses někam.. posunula, nebo na to nakonec zanevřela? 🙂
  Furt tě chodím stalkovat :D

  [14]: Díky!
  Ta schopnost vážně není tak magická. Magická je spíš moje php schopnost, kterou po letech bohužel strašně zapomínám :D, to byl kdysi u mě jakýsi podivný zázrak, že jsem to pochopila 🙂
  Ale html je vážně snadná věc. Já se to naučila sama ve čtrnácti. Prostě z nudy. To zvládne každý, když má motivaci, nebo chuť, nebo se prostě chce někam posouvat…
  Já mám "štěstí" v tom, že když něco začnu, tak dokud to nepochopím, tak mi to nedá. Rozčiluju se s tím tak dlouho, dokud mi to nezačne dávat smysl :D, takže spíš než samotná chuť mě to naučil můj vnitřní cholerik :D.

  Ono když se na to člověk zprvu koukne, vypadá to hrozně, ale jakmile to začne pokoušet v praxi, fakt je to raz dva. Ani sám neví jak. Pak si říká, jak to mohl nechápat.

 9. [15]: Popravdě řečeno touhu naučit se to mám už dlouho, ale asi jsem mooc líná a cbybí mi Tvoje cholerická vlastnost, jsem taky cholerik, ale "trpím" jinými jejich vlastnostmi. :D
  Jednou se na to podívám, slibuji. 🙂

 10. [16]: Já jsem největší cholerik vůči sama sobě a mé blbosti, takže si musím dokazovat, že prostě nejsem takový idiot :D :D
  Ono mě to pak docela dost motivuje. I když jsem se třeba zrovna v php kódu jednom hrabala skoro dva týdny v kuse, kdysi, jen abych přišla na to, proč mi nefunguje jedna funkce :). Nakonec to bylo ve středníku navíc, co tam neměl co dělat :D. A takové to jsou většinou kraviny.

  Ale je fakt, že v době, kdy jsem se to učila to html, se internet teprve začínal rozjíždět, používala jsem internet explorer :D a takovýto druh grafiky ještě nikdo neznal. Polovina utilit a stylů, kódů, vůbec neexistovala. To jsem se pak po letech učila k tomu za chodu. Ale na ty základy to pro začátek stačí vždy.

 11. [17]: Je důležité, aby se člověk nevzdával  a jen podporuju, když někdo hledá proč něco někde zase nefunguje a chce na to přojít stůj co stůj, než když jen nad tím mávne rukou, že je to jedno nebo že to vyřeší jiní.

  IE je moje noční můra, to musely být opravdu příšerné časy. :D No ale všichni vidíme, jak daleko a k jak skvělým výtvorům jsi to dotáhla. 🙂

 12. [18]: Tehdy bylo jen IE a mozilla až tak rok dva na to :D, ale ani tak mě nenapadlo, že IE je absolutní ignorant, co se týče validních kódů. Na to jsem přišla asi až po třech letech, že mi przní kódy a že je musím začít psát úplně jinak. Cokoliv, co totiž šlo v IE, nešlo nikde jinde. To už pak brácha na první zkušenou stáhl Operu a Netscape a já najednou koukala, co to vytvářím za bludišťáky. A protože tehdy nějak vznikl Layouts.chytrak.cz(později layouts.candita.cz nebo layouts-chytrak.net – holt hodně stěhování :D), tak jsem s tím musela něco udělat, abych osatním nedávala ke stahování takové plebsy polofunkční.

  Ale zase musím uznat, že díky IE jsem se to naučila. Microsoft má v offisech, spíš těch starších, totiž program zvaný Front page a pro úplného laika a nechápavce to je úžasný program. Sice právě generuje kódy pro IE, ale jako k pochopení, jak vše funguje, je to bezvadný program. Obsahuje totiž tři listy, v jednom je náhled, jak to bude vypadat na netu, v jednom je kód a v jednom je manipulační funkce. Je to v podstatě jako když ve wordu upravuje barvu písma, tučnost, vkládáš tabulky, centruješ písmo, odrážíš od boku, nebo vkládáš obrázky. Tohle všechno prostě děláš bez znalosti kódů, ty kódy ti program v tom druhém listě generuje sám. A pak se podíváš v tom třetím, jak to vypadá "na webu".

  Já už dneska píšu všechno z hlavy, protože znám všechny kódy nazpaměť, ale když chce pochopit člověk smysl těch kódů(a jsou barevně odlišeny a kliď to označíš v jednom listě, označí se ti to i v jiném, abys věděla, na co ťukáš), tak byl tohle nejlepší učitel. Byť teda mi nikdo tehdy neřekl, že prasí zbytečně kódy :D (ale na to bych se na začátku ani neohlížela, důležité bylo to pochopit).

  Grafomaaan…

 13. S každým dalším komentářem chci začít víc a víc. :D
  Mám nějakou menší, spíš nejměnší, znalost html kódů, kterou jsem pochytila ve škole, kde mě právě "opravduvá" tvorba stránek moc bavila, ale škola se tomu dál něvěnovala a já taky ne xD. Až se budu nudit, budu mít trochu času porozhlédnu se po něčem, co by do mě vtloukalo potřebné znalosti a schopnosti.

  Tak mě napadá (když už si tady tak hezky povídáme :), pokud Ti to nevadí), Ty se tady tomu (grafice) nějak profesně věnuješ anebo je to jen koniček?

 14. [19]: [20]: Heh zapomněla jsem reagovat… K té otázce – pokud je to tu v nějakém článku napsané, tak se omlouvám za můj dotaz a pokusím se to tu dohledat. 🙂

 15. [20]: Dělala jsem pro pár IT firem, pro které jsem grafiku dělala a už nějakých deset dělám i volně placené zakázky, ale nemám živnost. Mívala jsem doménu s portfóliem a kdysi mě to i živilo, ale teď to dělám víceméně když se objeví příležitost(přišla jsem na to, že když je to mé zaměstnání, mám k tomu nechuť – protože žádosti klientů jsou fakt kolikrát na facku a hlavně to obvykle je žádost, která ani není nějak graficky zajímavá). Mám kolem sebe hodně známých, co programují a dělají prezentace  atak podobně, z bývalé práce, nebo kamarádi, známí z různých sfér a tak, takže když hledají grafika, obvykle se na mě obrátí.
  Ale v posledních asi dvou letech jde tenhle job trochu do kytek. Protože free hostingy nasadily namakané redakční systmy, které zprovozní každý hňup a ty obsahují hezké šablony. Takže už není taková poptávka ani po graficích, ani po programátorech.
  Hodně se rozjel wordpress, který sám nabízí domény a přímo už vytvořené stránky. Prostě technologie spějí hodně dopředu a málo lidí už teď chce nějaké prezentace za desítky tisíc vytvářet, když jim postačí třeba tahle "šablona" s doménou třeba za dvojku.

  Ale sem tam se ještě něco najde.
  Tohle tady už je víceméně koníček, ale jinak ano, v podstatě jsem v posledních deseti letech fungovala jako profesionální grafik. A v nejedné firmě oficiálně.

  A jinak ne, já se o tom nikde nezmiňuji :). Občas jen v nějakém článku byla v minulých letech zmínka, že zaměstnavatel tohle a tamto :).
  Pamatuju si na svoji úplně první oficiální grafickou zakázku pro první IT firmu, kde jsem dělala před jedenácti lety :D. Byly to porno stránky :D

  Jinak jsem dělala šablony pro pise.cz a bloguje.cz, ale jedno už nefunguje a zrušilo služby a druhé předělalo celý systém(bylo to asi sedm let zpátky) :).

  Nějaké pracovní ukázky starší mám asi na deviantartu. Je tam menšina, ale něco tam je. Takové nevýrazné o ničem no :).

  Ale jinak to začalo jako koníček v roce 2004/05 :D, tehdy jsem i založila blog a MUSELA ho prostě zvelebit, takže to šlo ruku v ruce. A vznikl grafický web.

 16. [22]: Díky za odpověď 🙂 Trošku (hodně) smutné, že grafici a programátoři upadají.. Kdo by to byl řekl. Vždyť přeci šablony nikdy nejsou tak skvělé jako design na míru…
  Souhlas s těmi zákazníky, zas tak dobře na vlastní kůži to neznám (ne aspoň profesně), je opravdu na prt, když zákazník nemá smysl pro estetiku a chce za každou cenu prosadit svoji představu.

  Nad Tvými věcmi na DA jen žasnu 😯 :D

 17. [23]: Můj bratranec přes kolem byl právě jeden z těch, kdo vyvinuli ten program, co sám založí ten redakční systém a vloží šablonu, aniž by člověk uměl byť jen blogovat :)), prostě to uživatelům tak ulehčil… a teď na tom řádně vydělává. A skoro všichni grafici a programátoři, které jsem znala, ukončili živnost, protože přišli o zakázky :). To už nemá dneska budoucnost no. Programátor jako takový ještě ano, může vždy přijít s něčím neotřelým, ale grafici už si moc neškrtnou, jedině při vytváření právě šablon pro redakční systémy a blogové systémy, ale o to už tolik vlastníci těch systémů nemají zájem. A pokud ano, platí za to desetinu ceny, za kterou jsem kdysi prodávala web design :D.
  Ony ty šablony zrovna na wordpress jsou právě docela propracované a je jich i plno volně ke stažení odjinud. I mezi nimi najdeš opravdu propracované a hezké kousky, které splní svůj účel dokonale.

  Všechno se posouvá.

  A přesně jak píšeš. Já jsem předtím právě dělala zakázky pro naši firmu a to bylo samé "chci tam jen pruh a tady logo… hmm, tyhle odkazy jsou moc výrazné, dejte pryč ten stín písma… to záhlaví je moc přeplácané (byla tam upravená fotka v rámečku a nápis firmy :D) – dejte tam jen ten název…"

  Takže kolikrát to bylo.. bílé pozadí, černé písmo, bílý pruh… Nenáviděla jsem to. Nejvíc u takových firem třeba na telefony, nebo strojírenské, nějaké elektronické a zednické… prostě… to ani nebyl ten minimalismus, to bylo jak otevřít word :D

 18. [23]: Moc si ten DA neprohlížej, jsou tam fakt i hodně hodně staré věci, co jsem dělala i v patnácti a neměla ještě na Da ani účet, ani blog :D, ty jsou děsivé :D, ale bylo mi líto to smazat, chodím se nad tím smát :D

 19. [24]: Vlastně jsem vůbec netušila, že činnost grafiků je tak na ústupu, s tím uměleckým životem je to vážně těžké (nejdřív se neuživí malíři obrazů, architekti a teď ani ti, kteří dělají s počítačem..) Co má člověk v dnešním světě dělat?? :D

 20. Tady u těchto věcí ke stažení a free je to pro mě zábava, jsem svým pánem a můžu si tvořit, jak chci. I kdyby to nikdy nikdo nepoužil, prostě se neomezuju nikým a ničím a je to fajn.

 21. [26]: Jako já věřím, že ti vážně namachrovaní jako je takový jedi88.deviantart.com se teda určitě uživí :D, tohle prostě každej chce… Já bych to taky chtěla! :D
  Ale na takové úrovni zdaleka nejsem a nebudu, takže o tomhle si můžu nechat jen zdát :D

 22. [28]: Na takové úrovni podle mě seš a rozhodně budeš, ale spíš se v našich luzích a hajích nevyskytují možnosti jako jinde.. Ale grafika do her jde na odbyt všude, hádám..

  [27]: Souhlas 🙂

 23. Jako na československé scéně je to s grafikou dost bída.

  Občas se ještě najde někdo, kdo chce jednoduchý webík, tak to se sem tam nějaká zakázka namane, ale už se to stává o dost méně, než kdy dřív.

 24. [29]: To není jen grafika do her. Podívej se, jaká tvořil portfólia a webovky. Jeho oblast působení je snad ve všech sférách. Ten člověk je prostě bůh. A hlavně bůh s grafickým tabletem, který nevedu, ale ráda bych.

  Nemám ani zpola tolik zkušeností, technologií a talentu jako on. A to je – křovák jeden – mladší než já :D, ale on určitě tohle studoval. Podle technologií, které používá, je to poznat.
  Já jsem samouk. Mě nikdy nikdo nic nevysvětloval a neučil.
  Ten cholerický samouk :D.

 25. [31]: I nestudovaní se stali slavnými a uznávanými. Tak jako Ty a jiní obdivují jeho, tak spousta lidí obduvuje Tebe. 🙂
  Není to ale zase takový lepší pocit říct: to já sama jsem se to naučila, ne škola nebo učitel, tenhle fakt zapůsobí stejně, nebo dokonce víc než výsledek samotný. Nejen konečný stav je důležitý, ale ji proces, příběh, který vedl k cíli. 🙂

  (Co to je sakra za řeč…xD)

 26. [32]: Já zas o nějakej obdiv nestojím :D, mně udělá radost, když udělám někomu jinýmu tím radost. To stačí.

  No, zájemce ten proces, ke kterému to vedlo, jaksi nezajímá :D, zajímá je výsledek, podle toho se práce hodnotí :D.

 27. [33]: Ale stejně ho máš :D

  Pokud se tím člověk chce živit, tak je to holt asi něco úplně jiného, v čem se já nevyznám… takže moje "moudra" jdou stranou. 🙂

 28. Já už se tím živit asi ani nechci. Za posledních pět let se zase všechny technologie posunuly a já už v něčem zase tápu, protože jsem se dál neškolila. Takže to doháním svým volným tempem u free layoutech :), ale už se mi asi ani v mým věku nechce nic novýho složitýho učit.

 29. [15]: Nezanevřela, ale nestíhám. 🙁 Mám ale v podstatě hotové dvě věci, akorát mi k tomu chybí nějaké ty patlafouskoviny jako komentáře a tak, plus se mi nechce to rozřezávat a nastavovat. A hlavně si chci napřed znova změnit vzhled blogu, páč tenhle se mi totálně znechutil druhý den, co tam byl. :D

 30. [38]: :D Já vítám každou novou změnu, páč ráda koukám na nový a nový věci! Ne, že by se mi to teď nelíbilo, ale cokoliv, co stvoříš, budu opěvovat :D
  Ňuf! :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..