Jednička

Harry ležel na posteli stočený do klubíčka, ještě před chvílí, před nedávnem měl hlavu plnou starostí, ale teď už věděl, že je lepší raději nepřemýšlet, nedávat myšlenkám a pocitům volný průchod. Ležel skrčený a nad ničím nepřemýšlel, nic si nevybavoval, na nic nevzpomínal, prostě jen ležel nehybně a hleděl do neznáma a vypadal přitom jako pomatenec, kterému už není pomoci.
Občas se kouknul z okna, aby se podíval, jestli je ještě stále tma nebo jestli se už potřetí za sebou dočká svítání. Tři noci takto probděl. Tvář měl plnou vrásek, které hyzdily tak mladou tvář. Tohle nebyly vrásky stáří, ale vrásky bezmoci, ztracené síly, stesku, trápení, žalu a téměř už zatracené osobnosti.
S nikým nekomunikoval, ne, že by to dříve nějak moc dělal v domě Dursleyových, ale tentokrát ani nevycházel ven z pokoje. Ze začátku mu teta Petunie z milosti nosila sem tam nějaké jídlo, které stejně odmítal, ale nakonec se nafoukla a odmítala dělat Harrymu poskoka. Přívětivě to přivítal. Už několik dní nejedl a vůbec mu to nescházelo. Rapidně zchudl a odráželo se to i na jeho pohybech, na jeho třesoucích rukách. Ale většinou ani nevstal z postele, takže mu to bylo jedno.
Vodu pil jen málo.
Ustaranou tvář nehyzdily jen vrásky, ale také podlité oči, barvité kruhy pod očima a popraskané rty, nejen z toho, že nepil tolik vody, ale i z toho, že si často hryzal rty, občas i kousal nehty.
Harry už nebyl ten Harry Potter, byla to utápějící se troska. Byly to teprve dva týdny po smrti jeho kmotra. Drtilo ho to, drtilo ho, že už Siriuse nikdy neuvidí. Měl ho moc rád, strašně rád. Byl jako jeho táta a nejlepší kamarád dohromady. Ani si toho společně moc neužili. Chudák Sirius byl dvanáct let zavřený ve vězení, kam vůbec nepatřil. Poté, když utekl, tak byl uprchlý trestanec a vůbec nemohl vycházet z domu, který tak nenáviděl, který mu připomínal celý jeho zpackaný život a tryznivé mládí a dětství. Nenáviděl to tam, ale stejně tam musel žít.
A když se mu konečně podařilo udělat nějakou dobrou a užitečnou věc, tak zemřel. Kvůli němu, kvůli Harrymu. Harry si to nikdy neodpustí. Cítí obrovskou vinu. Ztratil nejbližšího přítele kvůli své hlouposti, kvůli toho, že se nenaučil tu pitomou Nitrobranu a nechal se napálit Voldemortem.
Koulel očima ze strany na stranu. Pohled upřel na stolek, ze kterého už podruhé za dvě poslední hodiny, spadla kniha na zem. Nechápal to. Jak může kniha z ničeho nic, sama od sebe, spadnout na zem. A dvakrát za necelé dvě hodiny.
Odtočil zrak jiným směrem, tentokrát se rozhodl, že už ji zvedat nebude, zřejmě to bude nějaký průvan, nechal otevřené okno, a tak nemá cenu ji znovu na ten pitomý stolek dávat, stejně by zase spadla.
Cítil strašnou únavu, ale nechtěl spát. Jakoby se tím chtěl potrestat. Už třetí den probděný, věděl, že to déle nevydrží. Víčka měl opravdu ztěžklá, ale nechtěl se tak lehce vzdát. Jako by si tím říkal: A teď si za to plať, Harry!
Tentokrát se ozval i žaludek, silná bolest hladu projela celým žaludkem a on cítil, že je na pokraji zhroucení, že už toho nevydrží moc. Byl připraven zemřít. Hlady a únavou. Byl připravený přidat se k Tichošlápkovi, dát se stejnou cestou jako on. Chtěl to tak, chtěl být se svým kmotrem znovu.
Přivřel oči, už se to opravdu nedalo. Z mikrospánku ho však probudila šelest křídel, to se oknem vracela Hedvika a v zobáku držela mrtvou myš.
Harry si vzpomněl na hromadu dopisů od jeho kamarádů, kterou ještě neotevřel, a kterou vložil do prázdné zásuvky ve stolku. Hermiona si určitě dělala starosti, jak mu je. Ale on neměl náladu jí odepisovat, jakým obdobím teď prochází, neměl chuť nikomu sdělovat své pocity.
Ron mu určitě poslal dopis, ve kterém stálo, že ho zvou k Weasleyovým na prázdniny. Ale tentokrát, a snad poprvé v životě, tam nechtěl jet. Nechtěl, tady mu to vyhovovalo. Chtěl už navždy zůstat zavřený v tomhle chátrajícím pokoji, nejíst, nespát a jen tak vegetovat, dokud si smrt pro něj nepřijde.
Další předmět spadl ze stolu, tentokrát ale oslovil Hedviku: „Mohla bys laskavě dávat pozor?“ Otočil se, ale sova sněžná už dávno byla pryč. „Jen si leť, chci být sám!“ Zahlaholil a přetočil se ke zdi.
Očima brouzdal po zdi. Z ulice mu do pokoje svítily pouliční lampy, ani nemusel mít v pokoji rozsvíceno a i přesto měl v pokoji světlo. Bílá zeď nabrala nádech pomerančové barvy, která vyzařovala z nejbližší lampy. Najednou se zarazil. Stěna nebyla jen tak holá. Připadalo mu divné, že by lampy házely takový stín, ale opravdu to tak vypadalo… jako lidská silueta. Uprostřed stěny byl stín člověka. To ale nebylo možné, aby lampa svítila na dvě půlky, ale na prostřední část ne. Instinktivně se otočil. Nic tam nebylo. Jen prázdný časoprostor, žádná postava, žádná silueta. Možná se mu to prostě jen zdálo, vždyť tři dny nespal. Už prostě blouzní a představuje si něco, co není.
Neměl sílu stát, ale vstal. Postavil se ke stolku a zíral z okna na večerní krajinu Zobí ulice. Bylo horko, byla teplá letní noc, nebo spíše letní ráno.
Po tváři jakoby mu přejela něčí ledová ruka. Cítil náhlý chlad, nechápal odkud se to vzalo. Zase halucinace, Harry, ale hned na to mu vlasy načechral chladivý vánek, který přišel odkudsi z pokoje. Těžko by přišel z venku, když tam vítr nefoukal a bylo tam horko.
Škubnul sebou. Otočil se a podíval za sebe. Nic, prostě nic. Nic tam nebylo. Už si pro tebe jde smrt, kamaráde. Takhle to začíná, nejenže umíráš hlady a únava způsobuje téměř žádnou mobilitu, ale začínáš blouznit. Za chvíli uvidíš kostru s kosou v ruce, nad touhle svou myšlenkou se usmál. Tohle byly mudlovské povídačky. Nebe a peklo, smrtky s kosou, buclatí andílci s růžovými tvářičkami. Mraky a bezedné nebe se svatým Petrem u brány, ohnivé podzemí s vařícím kotlem a Luciferem v čele.
„Siriusi, kéž bys tu mohl být semnou!“ Zase se k tomu vrátil. Slíbil si, že už nebude přemýšlet, ale tohle všechno ho donutilo opět si vzpomenout. Po tváři se mu linuly obrovské kapky, které dopadaly až na zem. Rozhlížel se po pokoji, oni dva si byli tak podobní. Oba dva žili v jakémsi vězení, oba byli vyděděnci, neměli žádnou rodinu (Harry Dursleyovy nepočítal jako rodinu), oba dva byli stejní i povahově, tvrdohlaví a neoblomní. Měli vlastní hlavu.
Harry si rukama mnul promočené oči a zhluboka dýchal. Únava byla silnější než on, pro dnešek prohrál. Přesunul se ke svému lůžku a padl na něj, než stačil říci Kulový blesk, usnul.
„Jak si tu leží, chudák malá. Trápí se, myslí si, že je to jeho vina.
Proč se tak trestáš, Harry? Tím, že se umučíš hlady a únavou, nic nezískáš. Nemůžu se na tebe dívat. Kéž bys mě vnímal, kéž bys věděl… ale ty nevíš. Nechápeš to.
Trápíš se a ničíš sám sebe, ale Harry, mysli i na ostatní! Na ty, co tě mají rádi, mysli na Rona, Hermionu, Brumbála..a na Remuse. Mysli na Řád, na Weasleyovy, na tyhle všechny mysli. Oni tě mají rádi, nebyli by šťastní, kdyby si umřel. A já taky ne!!! Vzpamatuj se Harry.
Konečně si usnul, trochu si odpočiň! A nemuč se tak. Nech toho obviňování a té sebelítosti. Buď zase svůj a žij dál! Snažím se, opravdu se snažím..ale ty..nevnímáš…jsi moc unavený na to, aby ti to všechno kolem došlo. Já se opravdu snažím! Začni uvažovat racionálně a začni přemýšlet a nesvalovat všechno na představivost. Já tě prosím, zachraň mě!!“ Stál u něj a hleděl na Harryho, jak spí. Jak ho konečně přemohlo spaní a jak se mu konečně poddal.
Ráno se Harry vzbudil. Nevěděl, čím to bylo, ale cítil se nějak líp. Jako by se nic z toho, co v poslední době zažil, nestalo. Ano, vnímal to, že se to opravdu stalo, ale pociťoval nějaký podivný pocit, jako by to nebyla konečná stanice. Jakoby se mělo ještě něco udělat, jakoby měl ON něco udělat. Jako kdyby se tahle realita dala změnit.
Koukl k oknu, seděla tam Hedvika a napájela se vodou. Harry pocítil strašlivou chuť na něco k pití a jídlu. Co to? Taková změna, vždyť se ještě včera chtěl umordovat k smrti, a dneska má chuť na obrovský propečený steak a hromadu vařených brambor, dal by si vynikající Máslový ležák.

Blanch

candita.cz

bíglofil | wowkař | mangacvok | pisálek | grafický magor | metalák | rozhodně pako ... Smrdím tady od roku 2002 a smrdět budu dál!

49 komentáře “Jednička

 1. Nevím, co je na tom přehnané, je to úplně normální :))

  Koukám..další rejpal, co nemá co na práci, se ozval.. jiní by v tomto případě použili slovo závist, já ne, mně není co závidět :)))

  Jinak …najdi si příručku a řádně si nastuduj pojem fan fiction, ať už konečně víš, co to vlastně znamená :)))

 2. jj..ale já nejsem Blanche, ale Blanch a blanche je ve více jazycích bílá :))

  Ale zásadní je anglická verze mého jména…

 3. I usually was dreaming about high grades, however,did not understand the way to get it. Therefore, one my friend recommended to order the custom essays at the online essays service and that worked. At the moment, I have got good commentary essays.

 4. Come to site  and risk to buy essay online in order to get essay paper or buy scientific research papers from the reputable organisation. it’s guaranteed that you will receive best help with essay writing. whenever you have a problem with essay writing go to WritingsCentre.com company to buy English research paper.

 5. To show your self growth you must perform research papers of premium quality. And that is not so difficult as college students opine, because that's simple to order essay writing services and relax.

 6. Not all things can work when you're willing to get good grades. Nevertheless, I am sure that one issue can help you! You can buy custom essays, just because that can aid surely.

 7. My business website has got low page rank and I opine that I require the website directory submission service. Link building will surely aid my site!

 8. Visit essaysempire firm for detailed information and buy papers and cheer up your academic life just by obtaining our excellent top essay writing services.

 9. I regularly struggle with writing college essays, and hence when my cousin advised me to purchase essays online on the Web, I determined   that offer pretty reasonable.

 10. I came to those online essay writing company in order to buy reflective essay help, and I was satisfied with the quality of the papers I got from those online essay writing service.

 11. The prominent custom paper writing company offers wonderful custom writing service with the aim to satisfy all your needs. So if you are overloaded to compose your paper go to the Web page and buy research papers.

 12. You have to be really yeasty person to make that very smart dissertation writing just like this good post . We would buy term paper or thesis service about this. Thank you very much!

 13. We have at present time good Internet sources to purchase the thesis title or good enough topic about this topic from the experienced thesis writing service.

 14. I will buy term papers about this post, at the term paper writing services. You definately will need use plagiarism detector. Now, you don’t have to worry about getting a failing mark simply because you have been accused of plagiarizing someone else’s work.

 15. Are you hunting where to buy resume paper or where to receive resume writing samples and professional resume writing? Or you merely want to buy resume from best resume writers? Just get in touch with Resume company.

 16. Your supreme release about this topic can be a base for buy thesis service or custom dissertation and be utilized in dissertation reference.

 17. This is the best exposition I have got of all time hear! Outstanding topic about college! When I have studied at scholl I also match troubles of do my term and topic assignment, because I had a job and individual occupy in life, and I never had pretty much time to construct  thesis. And so my friend told me about thesis writing dissertationmasters.com! From that time my life has become improved!

 18. It is a perfect time to comment that you affected us with your master’s tought just about this post. Hence, I would seek to complete the mini dissertation follow your outcome. Or maybe, this is affirmable to notice the dissertation writing service.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..