David Thewlis 1/2

1. část – David Thewlis

David Tewlis

Datum narození:
20.03.1963
Místo narození:
Blackpool, Lancashire, Velká Británie
Znamení:Ryby
Životopis:
Začínal jako rockový kytarista. K herectví se dostal tak, že následoval své dva spoluhráče ze skupiny ve studiu na londýnské divadelní škole Guildhall School of Music and Drama. Další hereckou průpravu získal v klasickém repertoáru na jevištích londýnských divadel The Barbicon, Royal Court a Young Vic.

Účinkoval v úspěšném komediálním seriálu TV stanice BBC Only Fools and Horses (Jen blázni a koně). Mezinárodní úspěch a řadu ocenění (mj. cena na MFF v Cannes 1993, Cena newyorských film. kritiků 1993) mu přinesla ústřední postava cynického tuláka Johnnyho ve film. studii odcizené londýnské společnosti Nahý (r. M. Leigh).

Výrazné role vytvořil zejm. v historických filmech americké i francouzské provenience: prostopášný francouzský básník Paul Verlaine, který neustále opouští manželku (Romane Bohringerová) zmítán bouřlivým milostným vztahem s mladým básníkem Rimbaudem (Leonardo DiCaprio), v životopisném dramatu Úplné zatmění (r. A. Hollandová); obětavý lékař a kvaker John Pearce v přepisu románu Rose Tremainové z období restaurace v Anglii 17. století Čas smyslnosti (r. M. Hoffman); nelítostný král Einon v legendě Dračí srdce (r. R. Cohen).

Přestože se ve druhé pol. 90. let objevuje nejčastěji v hollywoodských produkcích, hlavní role dostává spíš od evropských tvůrců: osamělý klavírista Jason Kinski, o jehož vztahu s mladou africkou služebnou (Thandie Newtonová) vypráví drama podle knihy Jamese Lasduna V obležení (r. B. Bertolucci).

Je scenáristou, režisérem, autorem hudby a producentem krátkého hraného snímku o setkání policisty (Robert Pugh) a delikventní dívky (Kathy Burkeová) na sklonku noci Hello, Hello, Hello (1995; nominace na cenu BAFTA). Věnuje se také psaní, malířství a hudbě. Jeho manželkou byla herečka Sara Sugarmanová.

Blanch

candita.cz

bíglofil | wowkař | mangacvok | pisálek | grafický magor | metalák | rozhodně pako ... Smrdím tady od roku 2002 a smrdět budu dál!

11 komentáře “David Thewlis 1/2

  1. u toho životopisu máš asi tmavě modré písmo… musela jsem si to označit abych to viděla… jináč super:o))) David je zlatíčko ! :o)

  2. Blanch máš to super. Jen malililinkatá připomínka. Nebylo by špatný tam dát třeba jaký má oči a vlasy, třeba je má obarvený.

  3. Jak mám vědět, jaké mají někteří herci oči a vlasy? To vidíte ve většině filmů a na premiérách, ne? Pokud to tam není, tak to není ani nikde napsané na netu.. a nevím to.. ale u Garyho jsem si jistá a myslím, že je to očividné, navíc to tam je no..

  4. Nemám ho ráda už od chvíle, kdy hrál ve filmu Dinotopie… už tam hrál padoucha a špatně se  tam pro mě zapsal…, akdyž jsem zjistila, že hraje v Harry Potterovi… ACH JO!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. je skvely a nadherny!!!!!!!!!!!!!!!!! at zije david!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..